Co je křesťan?

Co je křesťan? Pojem „křesťan“ pochází z řeckého slova „christianos“, což znamená kristovec nebo následovník Ježíše Krista. V Bibli se toto slovo poprvé začalo používat jako přezdívka (Skutky apoštolů 11,26), jako hanlivý výraz, protože věřící museli na druhé působit dojmem, že jsou cele odevzdaní Kristu. Apoštol Petr tento pojem později použil, když věřícím připomíná, aby se postavili pevně za Krista a nestyděli se (První list Petrův 4,16). Křesťan je tedy člověk, který je zcela plný Krista, zaujatý Kristem, žijící pro Krista, prožívající Krista, aby vyjadřoval Krista, a dokonce žijící Krista. Podle této definice většina lidí, kteří si říkají křesťané, jimi ve skutečnosti nejsou. Možná uvěřili a přijali Krista, přesto nežijí jako Kristovi následovníci.

Pro více podobného obsahu přejděte na rhemabooks.org

První narození versus druhé narození

Tím, že jsme se fyzicky narodili z našich lidských rodičů, máme umírající fyzické tělo; zkažený psychologický orgán (duši), sestávající z mysli, citů a vůle; a ducha, který je mrtvý (List Efeským 2,1) a není schopen kontaktovat Boha. Přijetím Krista jako našeho Spasitele jsme se narodili z Boha. Duch Boží přichází do našeho lidského ducha, aby ho znovuzrodil, oživil Božím životem. Toto znamená znovu se narodit (Janovo evangelium 3,5–6). Nejprve se narodíme z rodičů, potom se narodíme z Boha (Janovo evangelium 1,12–13). První narození nám dává možnost mít druhé narození. První narození nás produkuje jako špinavou nádobu; druhé narození nás očišťuje a naplňuje božským, věčným a vládnoucím Božím životem (List Římanům 5,17). První narození nás předurčuje zemřít; druhé narození vede k věčnému životu. Při prvním narození jsme prokletí, ale při druhém jsme požehnáni (List Efeským 1,3), ne hmotným bohatstvím, ale Bohem. Znovuzrozený křesťan je tedy člověkem, který má svůj nový začátek a přijal Krista jako svůj nový život ve svém duchu (List Efeským 3,16; List Římanům 6,4; Druhý list Korintským 5,17). Každý pravý křesťan je znovuzrozeným křesťanem, a když se člověk znovu narodí, už nikdy nemůže ztratit tento božský život ve svém nitru (Janovo evangelium 10,28). Když takový člověk pokračuje a žije jako kristovec, jeho myšlenky, slova a skutky se stávají těmi, které jsou z Krista, v Kristu, pro Krista a vyjadřují Krista.

Pro více podobného obsahu přejděte na rhemabooks.org